2 Mart 2015 Pazartesi

Notasyon Defteri


Elbette çok eskiden satrançta notasyon diye bir şey yoktu. Hatta satranç tahtasında siyah ve beyaz kareler diye bir şey de yoktu. Ne zaman ki satrançta ustalar ortaya çıktı ve yaygınlaşma gerçekleşti o zaman oyuncular güzel oyunları nasıl gelecek nesillere aktarırım diye düşünmeye başladılar.

Elbette geleceğe mesaj verme kaygısının yanında notasyon turnuvalarda vazgeçilmez çünkü bir anlaşmazlık olduğu zaman notasyon adeta satranç oyununun kameraya çekilmiş hali gibidir. Eğer imkansız hamle yapılmışsa hemen tespit edilir. Taşlar kazara devrilmişse yine şüpheye yer bırakılmadan eski hal bulunur.

Öte yandan özellikle turnuva tecrübesi olmayanlar için notasyon büyük derttir. Hamleyi mi düşüneceksiniz, saate mi basacaksınız yoksa notasyon mu tutuacaksınız bilemezsiniz. Notasyon yazma işi dikkatinizi dağıtır. Hatta kendi notasyonunuzu yazarken rakibin ne yaptığını da görmeyebilirsiniz. Özellikle yazı yazmayı yeni öğrenen minikler için satranç oyununun amacı notasyon tutmak haline gelir :)

İşte bu sebeple turnuvada tatsız tecrübe yaşamak yerine bu tecrübeyi evde zarar görmeden yaşamanız mümkün. Yapacağınız şey bir notasyon defteri bulmak. elbette hamleleri kağıda yazarak da çalışabilirsiniz ama bu pahalı olmayan Notasyon Defteri tam size göre. Analiz Satranç'in çıkarttığı bu defteri şu adresten satın alabilirsiniz: http://market.satrancokulu.com/notasyon-defteri-2

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme