17 Eylül 2014 Çarşamba

Satranç Takımları Hakkında Site Olur mu?

Evet olurmuş! Sitenin sloganında da olduğu gibi "Satranç takımları bir kültürdür" ve bu kültürle ilgili anlatılacak o kadar çok şey ver ki. Şimdi ilk satranç takımınızı hatırlayın. Tahta mıydı, plastik mi? Altındaki zemin kartondan ucuz bir şey miydi yoksa tahta mıydı. Taşlar ufacık mıydı? Mıknatıslı mıydı?

Amma çok satranç takımı türü var değil mi? Artık cam takım mı istersiniz, ahşap mı, metal mi? Sınır yok. Tabii süslü değişik figürler de var. Osmanlı seti, Mısır, Fransız setibu böyle gider. Çizgi karakterlerle ilgili setler de olabilir. Mesela Şirinler seti. Türkiye'de "Çanakkale Geçilmez Seti" bile yapılmıştı. Tabii turnuvalarda oynanan takımları da unutmamak lazım.

Çeşitli filmlerde ve dizilerde kullanılan takımları da unutmamalı. Mr Spock'ın üç boyutlu satranç takımı da kullanılmıştı filmde. Fischer - Spassky maçının yaklaşık 60 bin dolara satılan imzalı takımı, hayalet satranç takımı ve körler için yapılan özel takım da birazdan adresini verceğimiz satranç blogunda. Umarız sahibi siteyi güncellemeye devam eder.

Az kalsın Atatürk'ün satranç takımını da unutuyorduk. Gerçi Atatürk'ün çok satranç oynadığını sanmıyoruz ama en azından onun olduğu söylenen bir takımı da görebileceksiniz.

Bir de "Santranç Takımı" var. O nasıl oluyor derseniz, yanlış hazırlanmış bir takıma denir diyelim.

Sitemiz: Satranç Takımları

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder